Teoman Cimit, 1968 yılında İstanbul’da doğdu. Alman bir annenin ve seramik sanatçısı bir babanın çocuğu olması, onun sanata ve yabancı dillere olan ilgisini artırdı. Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden yatay geçişle geçtiği Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nun Seyehat Acentacığı Bölümü'nü 1989 yılında bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1990 yılında açtığı turist rehberliği kursunu tamamlayarak ingilizce dilinde profesyonel turist rehberi oldu. Daha sonra Japonca dilini de öğrenerek rehberlik kokartına ekledi. 1994 yılından itibaren Türk gruplarına yurt dışında da  tur lideri olarak eşlik etmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken fotoğrafa ilgi duydu ve mezun olduktan sonra hem yurt içinde hem de Dünyanın birçok yerinde fotoğraf çekti. 

2012 Turizm Trendleri Zirvesi “En İyi Turizm Fotografı” ödülünü aldı. Üyesi olduğu İstanbul Rehberler Odası’nın girişimi ile alınan izinler ona değişmekte olan İstanbul’umuzun değişik mekanlarını belgeleme imkanını sağladı. 

Yer aldığı projelerden bazıları:

40Renk Fotoğraf Projesi: Rehberliğini de yaptığı, Dünya'nın 40 farklı ülkesine seyahati hedefleyen bu fotoğraf projesinin 22 renk etabı tamamlanmıştır. 

Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi : 40 Fotoğrafçının 40 farklı konuda siyah beyaz portreler çektiği 1600 fotoğrafın bulunduğu bu projede 40 Jazz Müzisyenlerini fotoğraflamıştır. Sergisi Fransız Kültür Merkezi'nde açılmıştır. 

Anatolian Time-Lapse Projesi : Kurucusu olduğu bu projede fotoğrafçı arkadaşları ile beraber ülkemizin kültürel ve tarihsel mekanlarını hem fotoğrafladı hemde time-lapse videolar haline getirdi. Bu proje Magma Dergisi, National Geographic Türkiye, Haber Türk, Cumhuriyet Gazetesi gibi kaynaklarda yer aldi.

Karma Sergiler: Yüz Hikayeleri, İnsan Hikayeleri, Işıkla Yıkanan Yer Yüzü vs.

Fotoğrafları ve gezi makaleleri Magma Dergi, Fotoğraf Dergisi, Rehber Dünyası, Jazz Dergisi, Memlekent Dergisi, İstanbul&İstanbul dergisi, Para dergisi, Idergi, And Mag dergilerinde yayınlanmıştır. 

Aynı zamanda Magma Dergisi fotoğrafçılarından olan Teoman Cimit halen aktif rehberlik hayatına fotoğraf sevgisi ile devam etmektedir. 

Using Format